07.12.2023

Сучасні сім’ї все частіше віддають перевагу проживанню в приватному будинку, а не квартирі. Це не тільки модно, але й дійсно зручно, адже ви не маєте за стіною сусідів, не сплачуєте космічні рахунки за комунальні послуги, маєте свою територію, на якій можете розмістити будь-що за вашим бажанням: від городу до басейну та ще багато інших переваг. Якщо ви вирішили для себе, що це ваш варіант і плануєте побудувати будинок з нуля, то ця стаття саме для вас.

Будівництво приватного будинку має чіткий план і складається з декількох етапів. Але найперше, що вам потрібно зробити – визначитися з місцем і придбати земельну ділянку. Для цього проаналізуйте розташування, враховуючи всі ваші потреби. Поцікавтеся заздалегідь, наскільки в обраному місці розвинена інфраструктура, як саме ходить транспорт, уточніть, чи є наявність магазинів, розважальних центрів, шкіл, садочків тощо. Якщо ж у вас вже є земельна ділянка, то вважайте третина роботи вже зроблена.

Безпосередньо будівництво приватного будинку складається з декількох послідовних кроків:

  • Проєкт, кошторис, дозвіл

Неможливо побудувати будинок, не маючи готового проєкту. На цьому етапі ви створюєте модель майбутнього будинку на папері. Тут є два варіанти:

  • Придбати типовий готовий проєкт. В цьому випадку ви обираєте з портфоліо вже створений стандартний проєкт, який вас максимально влаштовує за плануванням.
  • Індивідуальний проєкт. Цей варіант дає можливість реалізувати всі ваші побажання відносно планування і мати оригінальний неповторний будинок.

Варто зазначити, що готовий проєкт обійдеться вам в декілька разів дешевше, аніж створений під вас. В проєкті заздалегідь обирається зовнішній вигляд, планування та будівельні матеріали. Всі розрахунки має робити спеціаліст згідно зі всіма будівельними нормами. На основі проєкту складається кошторис для закупівлі будівельних матеріалів. Маючи проєкт та кошторис, ви можете отримати дозвіл на будівництво у місцевих органів самоврядування.

  • Фундамент

Фундамент закладається на попередньо очищену ділянку із нанесеною розміткою, де будуть проходити всі необхідні комунікації. На вид фундаменту впливає декілька факторів:

  • тип ґрунту, де він розміщується;
  • загальна площа будівлі;
  • кількість поверхів будівлі.

Фундаменти бувають стовпчасті, монолітно-стрічкові, малозаглиблені. В будь-якому варіанті бетон дає усадку. Для кожного виду фундаменту існують свої вимоги та норми, які мають бути обов’язково дотримані, оскільки фундамент – це основа, на якій триматиметься весь будинок.

  • Стіни та перекриття

Зведення «коробки» відбувається тільки після повного висихання закладеного фундаменту. Технологія зведення стін залежить напряму від матеріалів, які закладені у проєкті. Найпопулярнішими серед матеріалів вважаються цегла та газобетоні блоки.

  • Покрівля

Покрівля є не менш важливою складовою будинку, аніж фундамент. Її основна задача – захист всієї будівлі від зовнішнього впливу. Тип покриття даху залежить, в першу чергу, від її форми та кута нахилу. Покрівля може бути вальмова, шатрового типу або пласка. Найбільш популярними матеріалами є металочерепиця, бітумна черепиця, профнастил, ондулін та єврошифер.

  • Оздоблення

Оздоблення будинку охоплює всі внутрішні та зовнішні роботи. Це фінішний етап будівництва, який підготовлює будинок до ремонту. До зовнішніх робіт відносять утеплення та штукатурку фасаду, організацію цоколю, встановлення водостічної системи. До внутрішніх належать штукатурка стелі і стін, утеплення даху, підлоги та перекриттів.