16.04.2024

Що робити, якщо нещодавно придбаний будинок приносить не лише приємні клопоти, але й значний стрес – через плями плісняви та вологі ділянки в кутках стін? Цілком очевидно, що постійна вологість у підвальному приміщенні є прямим наслідком відсутності або неякісної гідроізоляції фундаменту будівлі.

Чи реально зробити якісну гідроізоляцію фундаменту у збудованому будинку?

Передусім доведеться взяти до уваги, що в такій ситуації треба бути готовим до розв’язання комплексної задачі. Оскільки існуючі стіни, обмежують доступ до частини поверхні фундаменту, найчастіше застосовують вертикальну та, частково – горизонтальну гідроізоляцію. Зазвичай, фундамент житлового будинку має декоративне оздоблення та захищений відмосткою. Отже, вирішення дилеми між руйнуванням бетонної конструкції, що виконує функцію відведення води та гідроізоляції, виключно доступних для обробки ділянок, залежить від бюджету та стану матеріалу конструкції.

Значно простіше покращити захист фундаменту за відсутності відмостки, або – якщо її демонтаж не надто складний та трудомісткий. В цьому випадку роботи виконують за таким алгоритмом:

  1. Розкопують зовнішню вертикальну сторону фундаменту навколо будинку.
  2. Видаляють залишки ґрунту з поверхні, ретельно заповнюють тріщини будівельним розчином.
  3. Виконують гідроізоляцію та вкладення відмостки.

Вибір матеріалів та способів гідроізоляції фундаменту залежить від стану поверхні, її щільності та адгезивних властивостей ізолюючого покриття. Окрім цього, важливо взяти до уваги, наскільки близько до поверхні землі знаходяться ґрунтові води.

Підготовка поверхні

Перш ніж вжити заходів щодо гідроізоляції, важливо відкопати фундамент до його основи, закласти всі тріщини та нанести шар ґрунтовки, а потім – спеціальної штукатурки. До нанесення захисного покриття можна переходити лише після повного затвердіння відремонтованих ділянок. Існує декілька популярних технологій гідроізоляції фундаментів. Пропонуємо їх розглянути.

Обклеювальна гідроізоляція

У якості захисту від проникнення води у бетонну основу будинку можна застосовувати руберойд, полімерні мембрани та інші види рулонних матеріалів. Для кріплення на поверхні стінок фундаменту, їх приклеюють або фіксують методом наплавлення.

Найбільш доступні, хоча і не надто довговічні матеріали приклеюють на конструкцію після нанесення шару бітумної мастики. Вкладення наплавлюваних засобів виконують за допомогою газової горілки. Більшість сучасних рулонних матеріалів уже мають клейку поверхню, яка після розм’якшення щільно прилипає до бетонної конструкції.

Обмазувальна гідроізоляція

Головні переваги облаштування гідроізоляції за допомогою обмазувальних засобів – простота та універсальність технології, яка підходить до будь-якого фундаменту – цегляного, кам’яного або бетонного. Створення надійного захисного шару не потребує вирівнювання поверхні, як при застосуванні рулонних матеріалів. Суміші обмазувального типу виготовляють за використанням бітуму, каучуку та синтетичних полімерів.

Мастика може наноситись у холодному або гарячому вигляді. Краще обирати таку мастику, що не потребує розігріву та може забезпечити високу ефективність використання у будь-яку пору року.

Полімерцементна гідроізоляція

Сьогодні це метод, цілком доступний для самостійного застосування, що полягає в нанесенні спеціальної суміші на поверхню фундаменту. Беззаперечна перевага такого метода полягає в тому, що всі тріщини та нерівні ділянки бетонної основи будинку не доведеться вирівнювати на попередньому етапі.