16.04.2024

Фасад не випадково називають обличчям будинку. На зовнішню частину будівлі покладають не лише естетичні, але й функціональні задачі – захисту від наслідків температурних коливань, впливу вітру, сонця та інших погодних явищ. Окрім цього, правильно обране, декоративне оздоблення фасаду може підвищувати показники енергоощадження та зменшувати витрати на опалення будинку. Які існують види фасадів та які матеріали найчастіше використовують для їхнього облицювання?

Типи фасадів

В архітектурі фасади розрізняють з урахуванням їхнього розташування. З цієї позиції фасади бувають головними, задніми і бічними, дворовими та вуличними. Найбільше уваги надають оздобленню зовнішнього вигляду будинку з лицьової сторони – оскільки це створює перше враження про будівлю. А ось, за принципом облаштування та функціональними властивостями, фасади поділяють на два типи:

  • Вентильовані – при зведенні таких конструкцій, між стіною та облицювальним матеріалом, зберігається певний проміжок, що забезпечує циркуляцію повітря. В ніші між стіною та облицюванням часто розміщають утеплювальний матеріал. Вентильовані фасадні конструкції не потребують спеціальної підготовки та можуть бути використані для будівель будь-якого типу та призначення.
  • Невентильовані – облицювання наноситься безпосередньо на стіни, які потрібно ретельно підготувати до оздоблювальних робіт.

Види вентильованих фасадів

За конструктивним особливостями, вентильовані фасади з утепленням поділяють на такі категорії:

  • Композиційні теплоізоляційні системи із зовнішнім штукатурним покриттям, більш відомі, як «мокрий фасад» – теплоізоляційний матеріал наклеюється на зовнішню поверхню стіни та закривається шаром штукатурки. Система характеризується високими показниками енергоефективності, паропроникності, легкістю та компактністю.
  • Навісні системи – утеплювач на основі мінеральної вати кріпиться до стіни механічними способами та закривається декоративним облицюванням, що встановлюють на металеву обрешітку. Для облаштування навісних систем можна використовувати різноманітні оздоблювальні матеріали. Такий тип фасадів можна застосовувати для нерівних поверхонь, оскільки він чудово маскує дефекти та дозволяє контролювати стан теплоізоляції.
  • Системи пошарової укладки – це тришарові цегляні конструкції, в яких утеплювальний матеріал розташовують між внутрішньою несучою стіною та зовнішнім облицюванням. В такому випадку зовнішня та внутрішня цегляна кладка базуються на спільному фундаменті. Завдяки шару утеплювача, стіни можна зробити більш тонкими  та легкими, а протипожежний захист – більш надійним.

Види матеріалів для оздоблення фасаду

Сьогодні існує величезний вибір матеріалів для оздоблення фасадів. Їхній вибір залежить від персональних уподобань, характеристик об’єкта та стилю екстер’єру будівлі. Ось декілька найпопулярніших варіантів:

  • Натуральний камінь – виглядає надзвичайно респектабельно, довговічний, відповідає вимогам екологічності та ідеально доповнює різни стилі дизайну. Для оздоблення будівель використовують мармур, сланець, вапняк, граніт та габро.
  • Сайдингові панелі – один з бюджетних способів облицювання фасаду. Такі панелі можуть мати різні фактури та відтінки, виготовляються з металу, пластику, спінених матеріалів (термопанелі).
  • Облицювальна цегла – виготовляється з пластичної глини.

Висока якість оздоблювальних, конструкційних та утеплювальних матеріалів – запорука естетичного та довговічного оздоблення фасаду вашого будинку.